Msze św. w intencji dzieci nienarodzonych i ich rodziców.
Msze św. w Dzień Dziecka w intencji wszystkich dzieci, w tym nienarodzonych, z błogosławieństwem dla matek w stanie błogosławionym - inicjatywa członków ZPKM
27.05.2018 godzina 11.00, Głogów, kościół Miłosierdzia Bożego
01.06.2018 godzina 19.00, Warszawa, kościół św. Marcina
01.06.2018 godzina 17.00, Radom, parafia św. Wacława
03.06.2018 godzina 10.30, Katowice, Archikatedra Chrystusa Króla
Od lat, z inicjatywy kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego i Zakonu Maltańskiego, dzięki błogosławieństwu księdza arcybiskupa Damiana Zimonia, a następnie księdza arcybiskupa Wiktora Skworca, jak również za zgodą księdza biskupa Andrzeja Dziuby, Głównego Kapelana ZPKM, na Śląsku odbywają się msze Święte w intencji wszystkich dzieci: poczętych i urodzonych oraz ich Mam i Ojców. Inicjatywa uzyskała aprobatę Kapelanów ZPKM oraz Konwentu w 2012r. Co roku przyłącza się do niej coraz większa ilość maltańczyków w poszczególnych miastach.
1 czerwca oprócz organizowanych tego dnia akcji kulturalno-społecznych pragniemy pamiętać o modlitwie. Świętowanie w DniuDziecka powinno obejmować wszystkie dzieci-dzieci poczęte mają do niego takie samo prawo jak dzieci już urodzone. Dlatego zapraszamy na mszę świętą całe Rodziny, Ojców i Mamy oczekujących na narodzenie potomstwa – aby dali swoim dzieciom z okazji Dnia Dziecka ten szczególny prezent, jakim jest ofiara mszy świętej. Prosimy ich, aby modlili za swoje dzieci, ale też, aby pamiętali w modlitwie o dzieciach, których życie jest zagrożone, których rodzice się boją, albo wiedzą zbyt mało, aby wybrać życie. Uroczystości kończy indywidualne kapłańskie błogosławieństwo nad każdą z matek w stanie błogosławionym.
Mamy szansę aktywnie zmieniać świadomość ludzi, poprzez powierzenie naszych spraw Niebu, a także używanie ziemskich środków: świętowanie tradycyjnego 1 czerwca jako Dnia Dziecka – każdego dziecka, również tego, które jest już na świecie, jest już nam dane, choć jeszcze się nie urodziło. Chcemy też zwracać uwagę na używanie odpowiedniego słownictwa (np. zawsze mówmy: dziecko – a nie płód, czy zespół komórek), które uświadamia godność każdego dziecka.
Wspólna modlitwa w Konfraterniach w podobnym czasie (okolice 1 czerwca, w zależności od lokalnych możliwości) jest praktyczną realizacją wezwania naszego Zakonu do obrony wiary. Jest to nasze osobiste świadectwo, że życie ludzkie ma zawsze niepodważalną wartość. Gorąco zachęcam do włączenia się w tę inicjatywę poprzez uczestnictwo we mszy św. w tej intencji.
Ilona Świerad, Dama Maltańska