Andrzej hr. Ciechanowiecki - WSPOMNIENIE
Sopot, 03 listopada 2015 roku.
Andrzej hr. Ciechanowiecki - WSPOMNIENIE
2 listopada, w Dzień Zaduszny, zmarł w Londynie, w wieku 91 lat, Andrzej Stanisław hr. Ciechanowiecki, Baliw Wielkiego Krzyża Honoru i Dewocji w Posłuszeństwie, członek Zakonu Maltańskiego od 1958 roku.
Był absolwentem Akademii Handlowej w Krakowie i Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W latach 1950-56 był więziony w Warszawie na Rakowieckiej, w Rawiczu i we Wronkach. Od 1961 roku mieszkał w Londynie. Był kolekcjonerem, marszandem i mecenasem, właścicielem Heim Gallery, gromadził dzieła sztuki związane z Polską.
W 1984 roku powołał Fundacje Zbiorów im. Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie, której darował cenną kolekcję i łożył na jej utrzymanie.
Za działalność kulturalną, społeczną i naukową otrzymał doktorat Honoris Causa czterech uczelni, w tym Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego oraz honorową profesurę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Uhonorowany został wieloma polskimi i zagranicznymi orderami i odznaczeniami, między innymi Orderem Orła Białego, oraz Wielkim Krzyżem Orderu Św. Grzegorza Wielkiego.
Gdy działalność Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, w czasach PRL-u, była w kraju zakazana, Konfrater Andrzej Ciechanowiecki utworzył Fundacje Polskiej Pomocy Maltańskiej w Wielkiej Brytanii. W latach 60-tych założył hospicjum maltańskie w Londynie. W okresie stanu wojennego organizował pomoc dla kraju.
Z ramienia ZPKM współfinansował kościół św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach. Po wznowieniu stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Suwerennym Zakonem Maltańskim, co miało miejsce 25 lat temu, utworzył w Warszawie Fundację Św. Jana działającą na rzecz potrzebujących. Ostatnie lata życia Andrzej Ciechanowiecki poczynił wiele starań, by Fundacja powróciła do źródła. Leżało mu to na sercu i cieszył się z postępującego zbliżenia. Hojną darowizną wspierał ostatnie, duże działo ZPKM – szpital pod wezwaniem Bł. Gerarda w Barczewie.
Nasze życie jest transferem do wieczności. Pan powołał Adiego i uwolnił Go od wieloletnich cierpień na zdrowiu (był częściowo sparaliżowany od 1995 roku).
Módlmy się, aby Bóg Miłosierny raczył przyjąć Go do Królestwa Niebieskiego.
Aleksander Tarnowski
Prezydent
Związku Polskich Kawalerów Maltańskich