2012-09-20
„My też się szkolimy”
W malowniczo położonym podwarszawskim ośrodku „Pod sosnami” w dniach 17-19 września 2012 roku spotkali się pracownicy projektu „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III”. Spotkanie miało bardzo konkretny i ważny cel – w ramach projektowego zadania podnoszenia kwalifikacji kadry, braliśmy udział w 20-godzinnym szkoleniu. W szkoleniu wzięło udział 25 osób pracujących w projekcie (psycholodzy, doradcy zawodowi, koordynatorzy ds. form wsparcia, specjaliści ds. bazy danych i obsługi BO oraz specjaliści ds. współpracy z pracodawcami).
Nasze szkolenie składało się z czterech modułów tematycznych. Pierwszego dnia Koordynator projektu u naszego partnera Fundacji Aktywnej Rehabilitacji Pan Rafa Skrzypczyk niepełnosprawność ruchową, sprzężenia z innymi schorzeniami”. Celem tego wykładu było usystematyzowanie wiedzy na temat różnych przyczyn niepełnosprawności ruchowej. Ponadto prowadzący przedstawił koncepcję rehabilitacji w procesie wsparcia oraz usprawniania osób z niepełnosprawnością. Na pewno tematem, na który zabrakło czasu,a który wzbudził wielkie zainteresowanie, było życie intymne, seks i prokreacja osób niepełnosprawnych. Pierwszy dzień spotkania zamknęła prezentacja specjalistycznego sprzętu wspomagającego osoby niepełnosprawne ruchowo. Mięliśmy możliwość nie tylko obejrzeć, ale i „dosiąść” wózków oraz wypróbować działanie różnorodnego sprzętu rehabilitacyjnego. Dzięki takiej formule mogliśmy lepiej zrozumieć potrzeby sprzętowe naszych beneficjentów. Drugi dzień szkolenia był w całości poświęcony tematowi „Zastosowanie narzędzi coachingowych w pracy z osobami niepełnosprawnymi ruchowo”. Temat ten poprowadziła dla nas profesjonalna coach Pani Marta Czepukojć. Szkolenie dało nam szansę na: rozwinięcie kompetencji prowadzenia rozmów z wykorzystaniem narzędzi coachingowych, poznania różnorodnych metod wspierania osoby niepełnosprawnej ruchowo w realizacji zmiany osobistej i zawodowej, przećwiczenia metody pracy z oporem przed zmianą i rozwinięcia osobistych umiejętności wyznaczania celów oraz realizacji efektywnych planów działania. O ile, jeśli można tak to sformułować, opisane powyżej zajęcia służyły osobom niepełnosprawnym (naszej pracy z nimi), o tyle ostatniego dnia szkolenia zajmowaliśmy się sami sobą. Pani Karolina Malinowska z Instytutu Badań Edukacyjnych przeprowadziła dla nas warsztat „Radzenie sobie ze stresem w pracy z osobami z ograniczeniami sprawności”. przeprowadził zajęcia z tematu „Specyfika
W ciągu tych kilku godzin podejmowaliśmy próby identyfikacji własnych źródeł stresu i doskonaliliśmy umiejętności radzenia sobie z napięciami. Warto nadmienić, że wieczorami, po nauce, spotykaliśmy się na kolacjach, by wzmacniać więzi pracownicze, wymieniać doświadczenia, czy zwyczajnie odpocząć rozmawiając przy kawie lub herbacie. Mamy poczucie solidnie wykorzystanego czasu, wzbogacającego nas o wiedzę przydatną w realizacji projektu, czyli po prostu w pracy na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Do kolejnego razu, który już w marcu 2013 roku!
Agnieszka Lissowska-Lewkowicz,
zdjęcia Atena Adamidu.