Podziękowanie Ministra Spraw Wewnętrznych dla Związku Polskich Kawalerów Maltańskich za zaangażowanie w pomoc dla Polaków ewakuowanych z ogarniętej wojną wschodniej Ukrainy.
W środę piątego sierpnia zakończył się Pierwszy Maltański Obóz Terapeutyczno-Szkoleniowy w Grobnikach w woj.opolskim, prowadzony przez Ilonę Świerad i Aleksandrę Węglarzy. Organizatorem obozu była Fundacja Maltańska Służba Medyczna, współorganizatorami Śląski Oddział Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 w Katowicach.
Dzięki niespotykanej serdeczności grobnickiej społeczności pobyt w tej miejscowości bardzo mocno zapisał się w pamięci i sercach ponad dwudziestu pięciu maltańskich gości. W bogatym programie stworzonym wspólnie z Centrum Wspierania Aktywności Społecznej "Inicjatywa" oraz Stowarzyszeniem Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Tacy Sami” brały udział zarówno podopieczni Fundacji jak i bardzo liczne grono mieszkańców, dzieci i młodzieży, w tym także niepełnosprawnych, z okolicznych miejscowości. Spotkania warsztatowe pełne były radości i wspólnej zabawy.
W dniach 17 - 19 VII w Dworze Kombornia na Podkarpaciu podczas III Festiwalu Muzyki Poważnej odbyła się zbiórka pieniędzy na rzecz Opłatka Maltańskiego. Zbiórka została zorganizowana przez koordynatora akcji z pomocą wolontariuszy Maltańskiej Służby Medycznej oddziału w Krośnie. Zbiórka była możliwa dzięki gościnności i otwartości na działania społeczne pp. Ryszarda i Marzanny Skotnicznych – właścicieli Dworu Kombornia Hotelu i Spa.
Nasze Maltańskie wakacje zapowiadały się świetnie. Początek lipca w Darłówku - starym, dobrze nam znanym i bezpiecznym miejscu. Trzydziestostopniowe upały łagodzone delikatną bryzą, bezchmurne niebo, pyszne lody „na deptaku”, wieczorne dyskoteki i ognisko z gitarą… Wakacyjna idylla niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” w Poznaniu.
Dwa tygodnie odpoczynku; czas na „naładowanie akumulatorów”, odnowienie „starych” znajomości i przyjaźni. Niezwykle ważne chwile dla podopiecznych Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie (być może NAJWAŻNIEJSZE w roku).
Najpierw byłem sanitariuszem – wysłużonymi polonezami jeździliśmy do chorych. Pomagałem. Potem ktoś mnie wyłapał, stwierdził, że się nadaję i przydzielili mnie do pracy w karetce wyjazdowej. Udało się zdać maturę i skończyć ratownictwo medyczne. Kiedyś zostaliśmy wezwani do mamy mojej wychowawczyni. Bardzo się zdziwiła, kiedy mnie zobaczyła. Uśmiechnęliśmy się oboje: „Mówiłem pani, że mechanik to ze mnie żaden będzie!”.
A wolontariuszem Maltańskiej Służby Medycznej został dzięki… pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Był na niej porządkowym, potem także pilotem. Od początku angażuje się też w pracę sztabu diecezjalnej pieszej pielgrzymki do Łagiewnik.
Opadają powoli emocje po III spotkaniu Maltańskiego Koła Ratunkowego, więc napiszę słów kilka. Działo się!
Gościem była Ewa Piekarska, Prezes Polskiej Misji Medycznej.
W dniu 22.06.2015 gościł w Szpitalu Powiatowym i siedzibie Maltańskiej Służby Medycznej w Nysie Pan Oleg Shuba z Radehova (Ukraina).
Zostały przekazane dary z ostatniego, majowego transportu od Malteser Vechta, Pana Bernharda Serwuschok.
W dniu 21.06.2015 w Bydgoszczy wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej po raz kolejny z rzędu brali udział w zabezpieczeniu wydarzenia jakim jest "Ster na Bydgoszcz"
W dniu 20.06.2015 w Bydgoszczy odbyło się kolejne szkolenie pierwszej pomocy w ramach projektu "Widoczni Bezpieczni".
Wolontariusze Maltańskiej Słuzby Medycznej wraz z innymi służbami prowadzą cykl szkoleń w trakcie których każde dziecko które przećwiczy pierwszą pomoc dostaje od nas odblaski by było widoczne na drodze.
W dniu 20.06.2015 odbył się pierwszy bieg na Miedzyniu, brali udział w tym biegu wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej oddział Bydgoszcz.