Zasady odpłatności
Zgodnie z rozporządzeniem MZiOS z dnia 30 grudnia 1998r. w sprawie sposobu i trybu kierowania do zakładów opiekuńczo – leczniczych i pielęgnacyjno – opiekuńczych oraz szczegółowych zasad ustalania odpłatności za pobyt w tych zakładach (Dz. U. z 1998, Nr 166 poz. 1265) pacjent przebywający w zakładzie opiekuńczo – leczniczym lub pielęgnacyjno – opiekuńczym ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania w wysokości opłaty miesięcznej, która wynosi 250% najniższej emerytury, ale nie więcej niż kwota odpowiadająca 70% miesięcznego dochodu netto pacjenta w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej.
Odpłatność można regulować na dwa sposoby:
- - zakład może wystąpić do płatnika /ZUS, KRUS/ o regulowanie kosztów pobytu pacjenta – świadczenie przychodzi do zakładu i rodzina może dokonać stosownego rozliczenia
- - opiekun może przyjąć na siebie zobowiązanie wobec zakładu o pokrywaniu kosztów pobytu pacjenta w zakładzie i regulować je osobiście lub przelewem na konto.
W obu przypadkach zakład ma obowiązek poinformować płatnika o pobycie pacjenta w placówce, ponieważ ZUS oraz KRUS zawiesza na czas pobytu dodatek pielęgnacyjny osobom przebywającym w tego typu placówkach.
Opłata ulega zmianie po każdorazowej waloryzacji dochodu osoby przebywającej w zakładzie.